Muž v domácnosti

Autor: Ján Chomík | 13.11.2017 o 17:12 | Karma článku: 6,98 | Prečítané:  1240x

Nekorektná sonda do sveta mužov v domácnosti aj za cenu strieľania do vlastných radov. Kto sú, kam smerujú a existujú vôbec?

Na sociálnej sieti som sa minule dozvedel, že kamarátka úspešne obložila kúpeľňu. Z debaty s kamarátom zasa to, že rád žehlí pri politických debatách. Hlavne si vychutnáva, že pri niektorých výrokoch politikov môže opätovne stláčať tlačidlo na vyprodukovanie pary. Úlohy muža a ženy v domácnosti sa začala meniť už dávno. Ako teda vyzerá dnešný muž v domácnosti? Najzákladnejšie dve skupiny, do ktorých je možné toto stvorenie rozdeliť sú Opatrovatelia a Tvorcovia. V rámci objektívnosti je nutné poznamenať, že vzájomne jeden druhého neprevyšuje, rovnako ani nestavia do pozície menejcenného.

Opatrovateľ je vysoko praktický a jeho úloha v domácnosti je strategická. Vedecké štúdie dokazujú, že má výborne vyvinutú pamäť a je schopný logicky triediť príjem informácií. Dokáže si zapamätať do ktorej skrinky v kuchyni patrí hrniec, do ktorej sitko na cestoviny a kam patrí krájač na uvarené vajcia. Nezaťažuje tak neustále zvyšných členov rodiny s otázkami kde čo patrí a kde čo nájde. Hravo si poradí aj s pátraním po vianočných ozdobách, čo jednoznačne dokazuje, že má enormne vyvinutú aj dlhodobú pamäť. Efektívne a relatívne rýchlo vyhodnocuje náhodne vzniknuté situácie. Pri zistení, že v domácnosti chýba napríklad prací prášok, nereaguje neuvážene a neženie sa rovno do obchodu. Jeho mozgové centrum vyšle signál, či netreba dokúpiť aj iné produkty drogistického charakteru, ako napríklad  aviváž, saponát na umývanie riadu, základné kozmetické prípravky a v neposlednom rade aj toaletný papier. Vďaka vyvinutejším zrakovým orgánom,  vníma elektromagnetické spektrum oveľa citlivejšie ako muž Tvorca. Túto evolučnú výhodu zúročí napríklad v nepríjemných sporoch, či odtieň farby marhuľový sen, je to isté ako broskyňový nádych. Čo sa týka ďalších zmyslov, je potrebné vyzdvihnúť aj jeho sluch. S ľahkosťou dokáže rozoznať jemné nuansy v tóne hlasu. Vetu „ Aj tu si už povysával?“ nevníma ako opytovaciu otázku, ale vie ju jednoducho dekódovať, ako príkaz opätovného a kvalitnejšieho prevedenia tejto pracovnej činnosti. Z ďalších pozitív je ešte vhodné zmieniť jeho priestorové vnímanie. Napríklad pri vešaní vypratej bielizne využije potenciál sušiaka na viac ako 114,6 %. K vysoko technologicky náročným zariadeniam ako je pračka, umývačka riadu a žehlička pristupuje suverénne a uvedomelo. Značnou nevýhodou muža Opatrovateľa je akútny deficit zručnosti. Jeho pomyselný strop je utiahnutie povolenej skrutky v kľučke. Ak sa už k tomuto úkonu rozhodne, tak jedine s pomocou príborového nožíka. Sú však aj zaznamenané prípady, keď niektorí jedinci zo skupiny Opatrovateľov, takzvaní Alfa opatrovatelia dokázali pomocou návodu zložiť konferenčný stolík, vyrobený švédskym nábytkovým reťazcom. Zaujímavým faktom je, že vždy po zložení, im nejaké súčiastky prevyšovali. V prípade, ak muž opatrovateľ nedokáže niečo zmontovať, používa vulgarizmy na adresu neschopného výrobcu, alebo použije hrubú silu. Z tohto dôvodu medzi jeho najobľúbenejšie náradie patrí kladivo a sekera.

Na základe týchto stručných informácii vieme jednoducho vyhodnotiť, že muž Tvorca bude úplným opakom. V domácich prácach je jeho prínos takmer nulový. Nemotorne sa pohybuje, neovláda základné procesy udržiavania čistoty. Skôr by sa dalo povedať, že je to Enfant terrible v domácnosti. Rozlíšiť či je okno čisté, alebo špinavé vie len tak, že sa cez neho pozrie von. Ak je vidieť na druhú stranu, tak je okno je čisté, ak nie treba ho umyť. V žiadnom prípade nemôžete požadovať od tohto muža činnosti, ako je utieranie prachu, polievanie kvetou a už vôbec nie umývanie umývadla. V čom sa tento druh cíti ako ryba vo vode, sú technické práce. Maľovanie, tapetovanie, stierkovanie,  pokládka parkiet to je elementárna výbava týchto tvorov. Dokážu počítať v rôznych merných jednotách, rozlišovať zložité tvary a majú neustálu potrebu niečo opravovať. Rozprávajú plynule slovensky, ale občas do viet vkladajú cudzie slová, ako napríklad expanzná medzera, diletačná špára alebo polyuretánová pena. Chápu rozdiel medzi veľkým a malým, dole a hore, naľavo a napravo. Sú to majstri v zlepšovaní a renovácii. Ich prirodzeným biotopom sú všetky hobbymarkety. Nájdete ich v uličkách s náradím, farbami, alebo stavebninami. Po každej návšteve týchto obchodov odchádzajú minimálne s novou súpravou imbusových kľúčov. Čo sa týka prezentácie navonok radi sa predvádzajú v montérkach, alebo nejakom podobnom pracovnom oblečení. Naopak v letných mesiacoch doma radi opravujú rôzne spotrebiče v tielku a trenkách. Často ich môžeme spozorovať na kolenách, pri bežnej kontrole elektrickej zásuvky. Charakteristické pre nich je, že je im vidieť polovica sedacieho svalstva. K zaujímavým faktom, ktoré ešte môžeme spomenúť je ich pozitívny vzťah k motorizmu. Bežným smrteľníkom stačí poznať brzdu, spojku a plyn. Naopak muž Tvorca rozume aj princípom spaľovacieho motora a rád diskutuje o jeho zlepšeniach na akademickej úrovni.  

S triezvym pohľadom na túto tému uznávam, že svet mužov v domácnosti sa v skutočnosti nedelí len na tieto dve skupiny. Existujú aj prieniky, kde muž disponuje rovnako vlastnosťami Opatrovateľa ako aj Tvorcu. Na druhú stranu existujú aj jedinci, u ktorých vlastnosti oboch skupín absentujú úplne. Ako som už spomínal v úvode, pozitívnym súčasným trendom je, že dnešná doba už tak tvrdošijne nedefinuje povinnosti muža a ženy v domácnosti. Muži začínajú chápať fakt, že vykonávanie domácich prác, nie je len nejaká forma podpory voči svojej partnerke, ale je to prirodzená participácia v činnostiach, ktoré sú pre domácnosť nevyhnutné. Síce nám niektoré elementárne činnosti trvajú dlhšie ako polčas rozpadu uhlíka, ale o to úprimnejšie je naša snaha. Slovami klasika: Je to malý krok pre muža, ale veľký skok pre ženu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stredoeurópska monarchia plebejcov je prázdna (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi priateľmi a spojencami, bez motivácie a plánu, bez peňazí.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Vanek dostal, o čo si koledoval a tragédia gdanského starostu (týždeň podľa Schutza)

Expatov z Londýna neprivlečiete.


Už ste čítali?