Dráma v supermarkete

Autor: Ján Chomík | 24.11.2017 o 17:23 | (upravené 25.11.2017 o 6:31) Karma článku: 10,64 | Prečítané:  3225x

Predajňa disponuje ôsmymi pokladňami. Otvorená je iba jedna. Klasika. Pred pokladňou stojí rad šiestich ľudí, vrátane mňa. Nervozita sa dá krájať nožom.

Ja som v pohode. Svoj dnešný infarkt som si už odbil s brigádnikom z oddelenia údenín. Za mnou však počuť tlmený povzdych dievčiny, ktorá si nezobrala košík a teraz predvádza takmer ekvilibristický majsterštyk tým, že dokáže udržať všetok nákup v rukách, respektíve v pevnom zovretí zvyšných končatín a jej trupu. Sústrastne sa na ňu pozriem a rýchlo vyhodnotím, že keby si ten sáčok s chrumkami dala do úst, tak by sa jej uvoľnila kŕčovito zvierajúca ruka, v ktorej drží spolu s chrumkami aj dvojlitrovú fľašu nealka.

Najväčší šťastlivec z nás je muž, ktorého tovar už pokladníčka blokuje. Oblečený má dlhý čierny kabát, ktorý korešponduje s červeno čiernou kockovanou košeľou. V obtiahnutých nohaviciach pripomínajú jeho nohy článkonožca, konkrétne pavúka. Pre istotu ich má ešte poistené trakmi so vzorom mikimausa. Hlavu mu zdobí ambivalentný účes a vážnosť jeho výrazu podčiarkuje hustá brada, za ktorú by sa nehanbil ani Karol Marx, či Friedrich Engels. V duchu si hovorím, že či toto nebude hipster, či ako sa im hovorí. Zvažujem, že si ho odfotím. V mojom mobile mám rôzne fotky, napríklad slona z Bojnickej ZOO, tabuľku s ordinačnými hodinami detskej lekárky, ale hipstera žiadneho.

Jeho nákup na páse je dokonale geometricky usporiadaný. Prichádza však dramatický zvrat. Po nablokovaní všetkých sedemnástich bio položiek jeho nákupu zisťuje, že nemá tašku. Pokladníčka mu núka igelitovú, tú samozrejme 3D Rumcajs odmieta. Ľudia za ním hlasne vzdychajú a niekto mu s ostentatívnou neochotou podáva papierovú. V tomto momente nastáva psychologický moment, keď sa skupinka čakajúcich zomkne a nájde si spoločného nepriateľa. Prebúdza sa v nás praveké zlo a nakumulovaná frustrácia posledných dní. Vozí sa po tebe šéf, doma ti to neklape, alebo si na účte v riadnom debete? No vidíš, aký je vesmír spravodlivý, zoslal ti do cesty hipstera, daj mu to vyžrať! Nie, toto nie je zlyhanie výchovy našich rodičov, toto je pudová záležitosť.

Dráma pokračuje. Naša skupinka sa obáva, že pavúčí muž začne ukladať veci do tašky podľa abecedy, alebo obsahu vitamínov, nedajbože stopových prvkov. Nič z toho sa našťastie neudeje. Zaplatí kartou a odchádza. Z radu odpadol najslabší článok. Posúvame sa. Na radu prichádza nejaký študent, ktorého nákup obsahuje, okrem iného aj banány. Samozrejme ich nemá odvážené. Pokladníčka to ide urobiť za neho. Počet v našej doteraz jednotnej skupinke sa náhle zníži o jedného člena. Novovytvorená družina si opäť nachádza nového úhlavného nepriateľa. Je ním  nevychovaný, arogantný a nezodpovedný študent banánovník! Počujem, že dievčina za mnou začala niečo mrmlať. Dedukujem, že to bude nejaký voodoo rituál, alebo len blúzni od bolesti, pretože sa jej už dočista odkrvila pravá ruka.

Milovník tropického ovocia je vybavený. Predo mnou stojí už len jedna pani a za mnou šialená šamanka a ešte niekto nepodstatný. Pani svedomito dodržiava všetky normy správneho chovania sa pri pokladni. Pohotovo ukladá tovar do dopredu pripravenej tašky. Zatiaľ, čo sa tlačí bloček vyťahuje peňaženku a platí v hotovosti bankovkami. Dobre vie, že toto nie je vhodný moment na zbavovanie sa drobných mincí. Vidieť, že je to ostrieľaná spotrebiteľka. Tá by si za svoj prístup zaslúžila minimálne ISO 9001.

Som na rade. Aj keď sa rad už zmenšil, stále pociťujem tlak, ktorý je na mňa vyvíjaný. Spotrebiteľka predo mnou nasadila vysokú latku. Skúste si  zaspievať pred publikom, keď pred vami práve dospievala Beyoncé. Snažím sa zachovať chladnú hlavu. Vystresovaný hádžem nákup do tašky. Pôvodne som chcel platiť stravnými lístkami, ale viem, že by mohli nastať komplikácie, lebo z lístkov sa nevydáva. Platím kartou, hlavne rýchlo vypadnúť a nezdržiavať.

A čo bolo ďalej? Ja tu teraz sedím a píšem tento blog. Prázdne pokladne stále provokujú dlhý rad zákazníkov. Asi vás sklamem, ale hipster a ekvilibristka dokopy nedali. On naďalej predáva cez internet okuliare s hrubými obrúčkami a ona momentálne trénuje udržať žehličku na čele pomocou magnetickej sily. A život ide ďalej. Svet aj naďalej ostáva miestom, kde ľudia radi vytvárajú skupinky, aby mohli spoločne ukazovať prstom na toho, kto im brzdí život. Človek musí byť ostražitý, ani neviete kedy a ako a stane sa z vás banánovník. Najlepšie však dopadla pokladníčka, dala výpoveď a teraz má zamestnanie, kde môže ísť na toaletu vždy keď potrebuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Stredoeurópska monarchia plebejcov je prázdna

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi priateľmi a spojencami, bez akejkoľvek motivácie a plánu, bez peňazí.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Vanek dostal, o čo si koledoval a tragédia gdanského starostu (týždeň podľa Schutza)

Expatov z Londýna neprivlečiete.


Už ste čítali?